İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İslahat Könüllüləri “Azərbaycan Könüllülərinin VIII Həmrəylik Forumu”nda iştirak ediblər.
"Azərbaycan Könüllülük Həftəsi 2025" çərçivəsində keçirilən forum Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının (AKTİ) təşkilatçılığı, Gənclər və İdman Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, "ASAN xidmət"in tərəfdaşlığı ilə təşkil olunub.
Ölkənin 3 min 500-ə yaxın könüllüsünü bir araya gətirən forum "Konstitusiya və Suverenlik İli"nə həsr edilib. Eyni zamanda, forum çərçivəsində ölkədə fəaliyyət göstərən könüllü təşkilatlarının sərgisi keçirilib. Sərgi zamanı könüllü təşkilatlarının fərdi stendlərində Azərbaycan könüllülərinin müxtəlif sahələrdə fəaliyyəti və nailiyyətləri ilə bağlı məlumatlar nümayiş olunub.

The volunteers of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) participated in the “VIII Solidarity Forum of Azerbaijani Volunteers.”
The forum, held within the framework of Azerbaijan Volunteer Week 2025, was organized with the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Union of Volunteer Organizations and in partnership with the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Justice, and “ASAN Service.”
Bringing together nearly 3,500 volunteers from across the country, the event was dedicated to the “Year of the Constitution and Sovereignty.” Additionally, an exhibition of volunteer organizations operating in the country was held within the forum. At the exhibition, individual stands of the volunteer organizations showcased information about the activities and achievements of Azerbaijani volunteers across various fields.