Martın 16-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini, yazıçı-publisist, əməkdar jurnalist Səyyad Aranın İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən İslahat könüllüləri ilə görüşü keçirilib.
Görüşü giriş sözü ilə açan Mərkəzin nümayəndəsi Mətanət Rəsulova 2016-cı ildən İİTKM-in tərkibində yaradılan “İslahat Könüllüləri” Təşkilatı barədə məlumat verib. Bildirib ki, könüllü proqramının təsis edilməsində prioritet məqsəd gənclərin iqtisadi və analitik sahədəki mövcud potensialını üzə çıxarmaq və ondan səmərəli istifadə etmək, gələcək karyeraları istiqamətində onları doğru yönləndirmək və asudə vaxtlarını düzgün qiymətləndirmələrinə yardımçı olmaqdır. Daha sonra M.Rəsulova gəncləri Səyyad Aranın zəngin həyat yolu, böyük dövlətçilik təcrübəsi barədə məlumatlandırıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Səyyad Aran İslahat könüllülərinə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, dini etiqad azadlığı ilə bağlı qanunvericilik aktlarına riayət olunmasına nəzarətin təmin edilməsi, dini qurumların dövlət qeydiyyatının aparılması, müxtəlif dini etiqadların dini qurumları arasında qarşılıqlı anlaşmanın, bir-birinə dözüm və hörmətli münasibətin möhkəmlənməsinə kömək edilməsi, dini zəmində qarşıdurma, eləcə də ayrı-seçkilik hallarının, digər mənfi təzahürlərin qarşısının alınması Komitənin əsas fəaliyyət istiqamətləridir. Eyni zamanda sədrin birinci müavini Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı xidmətlərindən danışıb. O qeyd edib ki, Ümummilli Liderin ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsində, mənəvi dəyərlərin qorunmasında, böyüməkdə olan nəsillərin sağlam ruhda tərbiyəsində, eləcə də elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrin inkişafında müstəsna xidmətləri olub. Bu gün də bu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Gəncləri təhsilə, elmə, mənəvi dəyərlərimizə daha da bağlı olmağa çağıran Səyyad Aran gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb, onlara dəyərli tövsiyələrini verib. Sonda S. Aran Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti, eyni zamanda sədrin birinci müavininin yaradıcılığı ilə bağlı görüş iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Gənclər də öz növbələrində zəngin həyat yolu keçən, böyük dövlətçilik təcrübəsinə malik ziyalı Səyyad Arana faydalı görüş üçün minnətdarlıqlarını bildiriblər.

On March 16, First Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations, writer-publicist, honored journalist Sayyad Aran met with Reform Volunteers under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
Opening the meeting, Matanat Rasulova, a representative of the Center, informed about the “Reform Volunteers” Organization established in 2016 as part of the Center. She said that the priority goal in establishing the volunteer program is to discover and effectively use the existing potential of the youth in the economic and analytical fields, guide them in their future careers and help them evaluate their leisure time. Then M.Rasulova informed the youth about Sayyad Aran's prosperous lifetime and great experience of statehood.
Giving detailed information to the reform volunteers, Sayyad Aran, First Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations, said that ensuring control over the observance of legislation on freedom of religion, state registration of religious organizations, promoting mutual understanding, tolerance and respect between religious organizations of different faiths, confrontation on religious grounds, as well as cases of discrimination, prevention of other negative manifestations are the the main directions of the activity of the Committee. At the same time, the First Deputy Chairman spoke about the services of National Leader Heydar Aliyev to the people and state of Azerbaijan. He noted that the Nationwide Leader had exceptional services in ensuring human rights and freedoms in the country, protecting moral values, educating the younger generation in a healthy spirit, as well as the development of science, education, culture and other areas. Today, this policy is successfully pursued by President Ilham Aliyev.
Sayyad Aran called on the youth to be more committed to education, science and moral values, wished them success in their future endeavors and gave them valuable advice. At the end, S. Aran answered the questions of the participants about the activities of the State Committee, as well as the work of the First Deputy Chairman.
The youth thanked Sayyad Aran, an intellectual with a prosperous lifetime and extensive experience in statehood, for a useful meeting.
At the end, S.Aran got acquainted with the activities of "One Stop-Shop" Export Support Center located in CAERC.
The First Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations of Azerbaijan have met with Reform Volunteers