İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İslahat Könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə Milli Məclisin deputatı Rizvan Nəbiyevlə görüş keçirilib. Görüşdə “Beynəlxalq münasibətlərdə parlament diplomatiyasının rolu” mövzusunda deputat məruzəylə çıxış edib və müzakirələr aparılıb.
Rizvan Nəbiyev dövlətlərarası diplomatik münasibətlərdən, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqların qurulmasından, parlament diplomasiyasının rolu və funksiyalarından danışıb.
Rizvan Nəbiyev Prezident İlham Əliyevin məharətli hərbi və siyasi-diplomatik strategiyası nəticəsində torpaqlarımızın işğalına son qoyulduğunu və regionda beynəlxalq hüquqa əsaslanan yeni reallığın yarandığını qeyd edib. Yeni reallıqlar həmçinin parlament diplomatiyası sahəsində çoxşaxəli fəaliyyətlərin daha da aktivləşdirilməsini şərtləndirir.
Millət vəkili Prezidentin həyata keçirdiyi uzaqgörən siyasət nəticəsində iqtisadi və təhlükəsizlik baxımından irimiqyaslı layihələrin əhəmiyyətini önə çəkib. O, bu layihələrin həm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan üçün strateji üstünlüklər yaratdığını qeyd edib.
Həmçinin Zəngəzur dəhlizinin strateji əhəmiyyəti barədə də məlumat verən Rizvan Nəbiyev bu dəhlizin regionda nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin inkişafında müstəsna rol oynayacağını, eyni zamanda Azərbaycanın təhlükəsizliyinə və sabitliyinə də mühüm təsir göstərəcəyini vurğulayıb.
Sonda Rizvan Nəbiyev iştirakçılara həmmüəllifi olduğu Berlində nəşr olunmuş “Şuşa İrsi” adlı kitabını hədiyyə edib.
İİTKM-də parlament diplomatiyası mövzusunda millət vəkili Rizvan Nəbiyevlə könüllülərin görüşü keçirilib

A meeting was held with the deputy of the Milli Majlis Rizvan Nabiyev at the initiative of the "Reform Volunteers" organization of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. At the meeting, the deputy made a report on the topic "The role of parliamentary diplomacy in international relations" and discussions were held.
Rizvan Nabiyev spoke about interstate diplomatic relations, the establishment of bilateral and multilateral cooperation, the role and functions of parliamentary diplomacy.
Rizvan Nabiyev noted that as a result of the skillful military and political-diplomatic strategy of President Ilham Aliyev, the occupation of our lands was ended and a new reality based on international law was created in the region. New realities also require further activation of multifaceted activities in the field of parliamentary diplomacy.
The deputy highlighted the importance of large-scale projects in terms of economy and security as a result of the far-sighted policy implemented by the President. He noted that these projects create strategic advantages for Azerbaijan both at the regional and international levels.
Rizvan Nabiyev also provided information about the strategic importance of the Zangezur corridor and emphasized that this corridor will play an exceptional role in the development of transport and economic relations in the region, and at the same time will have a significant impact on the security and stability of Azerbaijan.
Finally, Rizvan Nabiyev presented the participants with his co-authored book "Shusha Heritage", published in Berlin.
A meeting of volunteers with MP Rizvan Nabiyev on the topic of parliamentary diplomacy was held at the CAERC